Jak suszyć kukurydzę?

Opublikowane 2.5.2024

Suszenie kukurydzy to jeden z najgorętszych tematów w rolnictwie w okresie jesiennym. Szukanie najbardziej optymalnych parametrów i urządzeń dla tego procesu wymaga wielu lat doświadczeń i praktyki w różnych warunkach. Na szczęście taką wiedzę niosą ze sobą od lat producenci urządzeń do obróbki post- zbiorowej a dokładnie firmy produkujące suszarnie do zbóż.

Jednym z liderów wśród nich jest skandynawska firm MEPU Oy pochodząca z Finlandii. Mając za sobą ponad 70 lat doświadczenia, zapewnia swoim klientom produkty, które z biegiem lat udoskonalano zarówno ze względu na zmiany w technologii, jak i -co może najważniejsze- w odpowiedzi na oczekiwania swoich klientów. Posiadacze suszarni Mepu maja gwarancję posiadania urządzeń wyznaczających trendy rozwiązań technologicznych opartych o lata doświadczeń i testów.

Aby przybliżyć sam proces suszenia kukurydzy, należałoby najpierw określić metodę suszenia zależną od oczekiwanego wyniku dobowego, ponieważ w zależności od oczekiwanych ilości wysuszonej kukurydzy w ciągu doby, dobiera się odpowiedni model i rozmiar suszarni. I tak jeśli musimy wysuszyć około 100-150T kukurydzy n dobę możemy śmiało dokonać wyboru jednej z porcjowych suszarni MEPU serii S lub M. Jednak, jeśli ilość dziennego przerobu przekracza 150T/dobę, wtedy nasz wybór musi paść na jedną z przepływowych suszarni MEPU serii C.

Suszenie porcjowe polega na wykonaniu 4 następujących po sobie czynności, składających się na pełen cykl suszenia. Są to:

1. Napełnianie

Czyli wypełnienie komory suszarni mokrym ziarnem kukurydzy, wykorzystując do tego kosz przyjęciowy i podnośnik kubełkowy będący na wyposażeniu suszarni.

2. Suszenie

To proces polegający na ciągłym pionowym przepływie ziarna poprzez jego cyrkulację w komorze suszarni i jednoczesnym poziomym przepływie przez przesuwające się ziarno, gorącego powietrza powodującego rozgrzewanie ziarna i uwalnianiu z jego wnętrza wody w postaci przy wodnej. Proces trwa tak długo, dopóki zadane parametry pracy suszarni nie zostaną osiągnięte.

3. Chłodzenie

Jest czynnością technologicznie zbliżoną do procesu suszenia, jednak w trakcie tego procesu ziarno traktowane jest wyłącznie zimnym powietrzem, co powoduje obniżenie temperatury ziarna do zadanej wartości. W trakcie tego procesu ziarno cały czas krąży wewnątrz suszarni.

4. Opróżnianie

Polega na wysypaniu z suszarni wysuszonego ziarna do magazynu na zboże lub przyczepę.

W zależności od posiadanego wariantu sterowania, powyższe procesy mogą zostać całkowicie zautomatyzowane i wykonywane jeden po drugim bez konieczności ingerencji operatora, a to wszystko dzięki wielu czujnikom kontrolującym stany parametrów suszarni w czasie rzeczywistym.

Co ważne w trakcie pracy suszarni MEPU ziarno podczas cyrkulacji poddawane jest ciągłemu czyszczeniu, co podnosi jego jakość, a tym samym wartość.

Co do suszenia w trybie ciągłym, proces jest bardziej złożony pod względem kontroli procesu jednak dużo prostszy dla operatora suszarni. Otóż po napełnieniu suszarni przepływowej i ustabilizowaniu procesu, należy zapewniać stały dostęp suszarni do mokrego ziarna kukurydzy oraz upewnić się suszarnia ma gdzie oddawać na bieżąco wysuszone ziarno. Zaletą takiego procesu jest jego ciągłość i łatwość obsługi oraz relatywnie niższe koszty suszenia, jednak wymaga dużo większej inwestycji ze względu no konieczność posiadania szerszej gamy urządzeń i dostosowanie przyłączy energii elektrycznej i źródła zasilania w palowo do palnika na dużo wyższych poziomach niż w suszarniach porcjowych. Jaki wybór ze strony właściciela suszarni MEPU by nie padł, wszystkie urządzenia tej marki zapewniają najwyższą jakość i wydajność w swojej klasie, przy zachowaniu najwyższej bezkompromisowej jakości wykonania.

Galeria


Najnowsze wiadomości

11.4.2024

Specjalna Oferta MEPU na Silosy Płaskodenne: Dostarczone i Zmontowane Jeszcze w 2024 roku.